Ameliyat sonrası beslenme

Ameliyat Sonrası Beslenme

Ameliyat sonrası 2. veya 3. günde ağızdan sıvı gıdalar ile beslenmeye başlanılır.
Beslenme düzeni; diyetisyen tarafından bireysel özelliklere, geçirilen ameliyatın çeşidine ve ameliyat sonrası olduğu döneme göre yapılır. Kişinin, kilosu , kas kütlesi, yağ kütlesi ve vitamin düzeylerine bakılır. Bu incelemeler sonunda beslenme programı düzenlenir. Ameliyat sonrası dönem ameliyat kadar önemlidir ve özen gösterilmesi gereken dönemdir. 
Hastaların ameliyat sonrası sağlıklarına kavuşabilmeleri için ameliyatın başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi kadar hastaların beslenmesi de çok önemlidir.
Bazı hastalarda oldukça ağır bir şekilde gerçekleşebilen bu ameliyatlar
neticesinde insanlar direkt olarak eski sağlıklarına kavuşamaz.
Ameliyat sonrası beslenme diyetisyeninizin tavsiyeleri doğrultusunda
gerçekleştirilmelidir. Diyetisyeniniz de genel olarak protein ağırlıklı besinler ile beslenmenizi önerecektir.
Alınan proteinlerle vücudunuz gerekli olan onarım malzemelerine kavuşabilecek ve ameliyat ile oluşan yaraların daha kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır.

Akciğer ameliyatı, kalp ameliyatı, beyin ameliyatı ,mide ameliyatı gibi farklı ameliyat özelliklerine, ve bireyin özel durumu göz önünde bulundurularak beslenmesi diyetisyen kontrolünde düzenlenmelidir.

Özellikle ameliyat sonrası, yatarak beslenmeden dolayı, hareketsiz kalındığı takdirde, yiyeceklere dikkat edilmediğinde oluşacak olan ameliyat sonrası kabızlık farklı problemlere de sebep olabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için yiyecek ve içecekler gerekli şekilde beslenme diyetisyeni tarafından düzenlenmelidir.

Akciğer, mide, kalp, beyin gibi ameliyatlardan sonra vücutta ödem oluşması ihtimaline karşı yine, beslenme şekli ödem atıcı yiyecekler ile desteklenmelidir. Ameliyat sonrası ödem oluşumu beslenme ile engellenmeye çalışılmaldır.

Ameliyat sonrası beslenme Diyetisyeni Randevu tel: 0541-3112121

admin

Bir cevap yazın